På ögonmottagningen Europakliniken arbetar erfarna ögonläkare och kirurger samt ett specialiserat team av optiker och ögonsjuksköterskor som följer dig under behandlingens gång.
Här utförs ögonundersökningar så som synfälts- och OCT-undersökningar (3D-scanning) av gula fläcken och synnerven. Samtliga läkare kan även utföra laserbehandlingar vid efterstarr (YAG) och vid grön starr (SLT). Vi utför även ögonbottenfotografering för patienter med diabetes, så kallad diabetesscreening, samt en anpassad screeningundersökning för att i tidigt skede kunna upptäcka grön starr.
Vi opererar omkring 3000 gråstarrsoperationer per år på uppdrag av Stockholms läns landsting. Vi kan även korrigera astigmatism och ålderssynthet i samband med operationen. Vi utför dessutom linsbyten på patienter som inte har gråstarr men som önskar korrigera sitt synfel, så kallad RLE (privatbetalande patienter).
Till oss behövs ingen remiss!
Vi har avtal med region Stockholm inom
- Specialiserad ögonsjukvård
Driftsform
Driftsform: Privat, vårdavtal